M-Aleja Koper

zavod za izobraževanje in raziskovanje

Mladi primorski robotiki uspešni na Evropskem prvenstvu RoboCup

Euro RoboCupJunior 2022V minulem tednu, od 1. do 4. junija 2022, se je v portugalskem mestu Guimarães odvijalo Evropsko prvenstvo z mobilnimi roboti RoboCup 2022. Po dveletnem premoru zaradi omejitev epidemije je bilo to prvo ponovno mednarodno prvenstvo v živo, katerega so se lahko udeležili najuspešnejši mladi robotiki glede na državne kvalifikacije.

Na letošnjem evropskem prvenstvu RoboCup je bil program zelo pester, saj se je izvajalo 14 različnih disciplin – Reševanje, Nogomet, Simulacije, Labirint, Nastop, Dom - v različnih starostnih kategorijah. Za 700 udeležencev v 150 ekipah iz 21 držav je bil zato dogodek tudi izredno doživetje. Ob zaključni prireditvi sta se v nogometu pomerili celo lokalna ženska ekipa z ekipo avtonomnih robotov.

Slovenijo so zastopale 2 osnovnošolski in 2 srednješolski ekipi v kategoriji RoboCupJunior Reševanje črta. Ekipa OSKP iz Osnovne šole Koper v zasedbi Nika Malej in Petra Primožič pod mentorstvom dr. Alenke Malej se je odlično izkazala in z uspešno izpeljanimi petimi robotskimi vožnjami osvojila pokal za 3. mesto. Ekipa RoboKras iz Osnovne šole Komen pa si je prislužila nagrado RoboCup Spirit.